PhonePotrebujete poradiť?
+421 907 615 760 / +421 918 901 895 (Po - Ne 09:00-17:30)
DOPRAVA ZADARMO

DOPRAVA ZADARMO

Na všetky produkty pri nákupe nad 195,00 €

Matrace a rošty

Málo čo je pri výbere nábytku a vybavenia domácnosti tak diskutovanou témou ako matrac a rošty. Dôvod je veľmi jednoduchý: málo čo toľko ovplyvní kvalitu spánku a málo čo je tak dôležité ako kvalitný spánok. Nám na vašom dobrom spánku samozrejme veľmi záleží a tak pre vás vyberáme len to najlepšie.

 

Matrace

Pri výbere matraca je dôležité zohľadniť, kto a ako často na ňom bude spať. Ak zháňate matrac, ktorý umiestnite do izby pre hostí a na ktorom sa bude spať len príležitostne, nemusíte si s výberom toľko lámať hlavu a kúpiť lacnejší model, občasné prespanie nenarobí toľko škody.

Ak však vyberáte matrac, na ktorom sa bude spať denne, výber rozhodne nepodceňujte. Matrac sa preto nebojte skúšať. Ako sa vám na ňom leží nespoznáte inak, než že keď si naň ľahnete. Pri výbere matraca sa pýtajte na tuhosť a dĺžku (zvlášť ak patríte k vyššej časti populácie), jej priedušnosť, termoregulačné vlastnosti a materiál, z ktorého je matrac vyrobený.

Matrace sa dnes delia do dvoch hlavných veľkých kategórií, na matrace pružinové a penové. Oba materiály sú dnes v kurze a rozhodne už neznamenajú to, čo pred rokmi. Ich výrobcovia využívajú moderné technológie a robia všetko pre to, aby sa na nich spalo ako v bavlnke.

Ak máte problémy s chrbtom, môžete rovno siahnuť po zdravotnom matraci. Neznamená to, že spánok na nej vylieči vaše zdravotné problémy, ale rozhodne ich nebude zhoršovať. "Zdravotný" je v tomto prípade v podstate synonymom slova kvalitný: má dostatočnú tuhosť, nosnosť a výšku, je vyrobený z kvalitného materiálu a zodpovedá vašej fyziológii.

Rozmery matracov

Matrac, ktorý si kúpite, musí byť nielen kvalitný, ale aj dostatočne veľký. Ak by ste si totižto zaobstarali veľmi krátky alebo úzky model, mohli by ste si spôsobiť zdravotné problémy. Nehovoriac o tom, že by ste sa nedokázali dobre vyspať.

Kvalitné

V súčasnosti nájdete na trhu množstvo rôznych rozmerov matracov. Viete ich tak prispôsobiť akejkoľvek posteli – od veľkej manželskej, až po jednolôžkovú v hosťovskej či detskej izbe. Ako si však zo širokej ponuky vybrať tú najlepšiu veľkosť? Sledujte niekoľko základných parametrov:

• Počet ľudí, ktorí na matraci budú spať – jednej osobe stačí aj menší a kompaktnejší matrac, ktorý sa bez problémov zmestí do jednolôžkovej postele. Ideálnou voľbou sú rozmery 200 x 80 cm alebo 200 x 90 cm. Naopak, matrace 200 x 160 cm, 200 x 180 cm a viac sú už vhodné pre páry. Poskytujú dostatok miesta bez toho, aby sa osoby navzájom budili.
• Veľkosť postele – kľúčovým faktorom pri výbere matraca je rozhodne veľkosť postele. Príliš veľký matrac by sa do nej nezmestil a veľmi malý by sa v nej zas posúval. Pred nákupom si preto posteľ nezabudnite dôkladne zmerať.
• Osobné preferencie – každý človek má rád niečo iné. Kým niekto sa vyspí aj na užšom lôžku, iný zas okolo seba potrebuje veľa priestoru. V prípade, že patríte do prvej skupiny a spávate sami, môžete si zaobstarať matrace 90 x 200 cm alebo 80 x 200 cm. Na druhej strane, ak budete lôžko využívať s partnerom alebo sa len radi rozvaľujete, siahnite po matracoch 160 x 200 cm alebo 180 x 200 cm.
• Vek – z pohľadu veku je dôležitá hlavne výška. Staršie osoby potrebujú vyššie matrace, ktoré im uľahčia líhanie aj vstávanie. Presným opakom sú malé deti. Tie si vystačia aj s nižším prevedením, ktoré nielenže zjednoduší jeho používanie, ale taktiež zníži riziko úrazu. Ak z neho dieťa počas spánku spadne, príliš sa neudrie.
• Zdravotné ťažkosti – tu platí to isté, čo pri senioroch. Ľudia s ťažkosťami postihujúcimi pohybový aparát alebo s inými problémami ocenia vyššie matrace.

Ortopedické zdravotné matrace

Ortopedický matrac, niekedy označovaný aj ako zdravotný, je špecifickým typom matracov, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval optimálnu podporu chrbtici a kĺbom. Zároveň tiež pomáha udržiavať správnu polohu tela, vďaka čomu sa ráno zobudíte oddýchnutí a bez akýchkoľvek bolestí.

Zdravotné matrace sa odporúčajú najmä seniorom, športovcom, ľuďom, ktorí sa zotavujú zo zranenia alebo operácie, alebo pre tých, ktorí majú chronickú bolesť. To ale neznamená, že by si ich nemohli zaobstarať aj osoby, ktoré nespadajú do žiadnej zo spomenutých kategórií. Práve naopak. V prípade, že sa radíte k milovníkom tvrdších matracov a chcete vysokú mieru opory, určite nad jeho kúpou popremýšľajte.

Lacné matrace

Matrace sú spravidla veľkou investíciou. Ak chcete ušetriť, nahliadnite do našej ponuky. V tej sa nachádzajú lacné matrace v mnohých veľkostiach a z rôznych materiálov. Určite tak nájdete kúsok, ktorý sa bude hodiť do vašej domácnosti.

Rošty do postele

Spánok neovplyvňuje len matrac, ale aj rošt, na ktorom leží. Starostlivo preto premyslite, či sa váš rošt bude dať polohovať (polohovacie rošty sú vhodnejšie pre ľudí so zdravotnými problémami) zohľadňujte počet lamiel aj ich tuhosť.

Druhy roštov do postele

K matracu si môžete zaobstarať viaceré druhy roštov:

Latkové rošty – ideálne sú pre tých, ktorí majú radšej tvrdšie lôžko. Tvoria ich viaceré latky spojené textilnými pruhmi.
Lamelové rošty – tvoria ich pružné lamely, ktoré sa starajú o dôkladné odvetrávanie matraca. Ide o výbornú voľbu pre tých, ktorí preferujú mäkké lôžko.
• Polohovateľné rošty do postele – umožňujú meniť polohu matraca. Polohovanie býva buď ručné, alebo elektronické.

Rošty následne môžeme deliť ešte podľa materiálu. V rámci neho sú najrozšírenejšie drevené a kovové rošty do postele.

Rozmery roštov

Rošty majú viaceré rozmery. Vyberať by ste ich mali podľa veľkosti postele a matraca. Najpopulárnejšími sú:

• rošty do postele 90 x 200 cm,
• rošty do postele 140 x 200 cm,
• rošty do postele 160 x 200 cm,
• rošty do postele 180 x 200 cm.