PhonePotrebujete poradiť?
+421 907 615 760 / +421 918 901 895 (Po - Ne 09:00-17:30)

Penové matrace

Penové matrace sú skvelé hlavne preto, že dnes využívajú najmodernejší materiál a dokážu ho skvele zúžitkovať pre čo najväčší komfort každého spáča. Pravidlom dnes býva rozdelenie matracov do siedmich zón, ktoré zaisťujú zdravý spánok.

Penové matrace sa radia medzi tie najpopulárnejšie na trhu. Tešia vysokou úrovňou komfortu, skvelou cenou a množstvom rôznych rozmerov. Ideálne sú tak nielen do spální, ale aj do detských, hosťovských a akýchkoľvek iných izieb, ktoré sa využívajú na oddych a spánok.

Kúpa penového matraca nie je náročná. Je však dôležité vedieť, s akými typmi sa na trhu stretnete a aké vlastnosti od nich môžete očakávať.

Matrace penové sa vo všeobecnosti delia do štyroch základných kategórií, ktorými sú:

• Penové matrace z PUR (polyuretánovej) peny – z trhu sa pomaly vytrácajú, pretože ich nahrádzajú prevedenia z HR peny. Charakteristické sú tým, že majú veľkú hustotu a vysokú úroveň tvrdosti. Polyuretánová pena, z ktorej sa vyrábajú, má pomerne široké zastúpenie v rámci zdravotných matracov. V tých sa často kombinuje s inými druhmi pien, čím sa dosahuje tá najlepšia úroveň tvrdosti.
• Penové matrace z HR (high resilience) peny – označujú sa aj ako matrace zo studenej peny. Názov je odvodený od výrobného procesu, ktorý prebieha za studena. Vďaka tomu zaťažuje životné prostredie len minimálne. Matrace z HR peny patria k najmodernejším na trhu. Majú dlhú životnosť, tvarovú stálosť, teplotnú prispôsobivosť a veľkú priedušnosť. Následne nechýba ani vysoká úroveň elasticity a odolnosti.
• Penové matrace z latexu – známe sú tým, že ich jadro je vytvorené z latexovej peny, ktorá so sebou prináša množstvo výhod. K tým najväčším sa radí vysoká pružnosť, tvarová stálosť a výborný odvod pár. Lôžko je tak aj po rokoch veľmi príjemné.
• Penové matrace z pamäťovej peny – tento typ peny sa označuje prívlastkami lenivá alebo termoaktívna. Na rozdiel od iných materiálov má otvorenú bunkovú štruktúru. Vďaka tomu vie bez akýchkoľvek problémov meniť svoju tvrdosť a tvar. Po tom, ako si na matrac ľahnete, sa prispôsobí vášmu telu a poskytne výbornú oporu.

Rozmery penových matracov

Rozmery penových matracov sú rôzne. Aby ste si zaobstarali tú najlepšiu alternatívu, berte do úvahy niekoľko dôležitých detailov:

• Počet ľudí, ktorí na matraci budú spať – ak budete sami, stačia vám penové matrace 90 x 200 cm. V prípade, že posteľ zdieľate s partnerom, stavte na prevedenia 140 x 200 cm, 160 x 200 cm a viac.
• Vaše preferencie – potrebujete okolo seba veľa miesta? Vyberte si masívne penové matrace 140 x 200 cm a viac. Naopak, keď vám nevadí spať aj na menšom lôžku, siahnite po kompaktnejších prevedeniach.
• Veľkosť postele – matrac sa musí zmestiť do postele, ktorá sa nachádza v spálnidetskej alebo hosťovskej izbe. Pred nákupom si preto rám dobre zmerajte a zistite, aká alternatíva je pre vás tá najlepšia.
• Ďalšie detaily – pri nákupe nezabúdajte ani na vek alebo zdravotné komplikácie, od ktorých sa odvíja hlavne výška matraca.

Pružinový alebo penový matrac?

Pružinový vs penový matrac – ktorá z možností je lepšia? Všetko závisí na vašich potrebách.

Penové matrace: 140x200, 90x200. Pružinový alebo penový matrac? Matrac penový

Penové prevedenia sú ideálne na lamelové a polohovateľné rošty. Prispôsobujú sa telu a modely s pamäťovou penou skvelo poslúžia hlavne ľuďom s bolesťami chrbta.

Penové matrace majú vďaka špeciálnym materiálom dlhú životnosť a hodia sa na všetky typy roštov.

Pružinové matrace sú starou dobrou klasikou. Moderné výrobky sú pohodlné a priedušné. Znižujú tak riziko premnoženia roztočov. Majú taktiež dlhú životnosť a vysokú nosnosť, takže si ich môžu vybrať aj ťažšie osoby.
Na pružinové matrace si budete musieť zaobstarať pevný rošt. Nie sú totižto vhodné na lamelové ani polohovateľné typy.