PhonePotrebujete poradiť?
+421 907 615 760 / +421 918 901 895 (Po - Ne 09:00-17:30)
DOPRAVA ZADARMO

DOPRAVA ZADARMO

Na všetky produkty pri nákupe nad 195,00 €

Obývacie steny

Preč sú časy, kedy masívne obývačkové zostavy zastavali celú jednu stenu tejto miestnosti. Dnes sa dôraz kladie skôr na vzdušnosť. Sú zložené prevažne z jednotlivých kúskov, ktoré si vie každý individuálne upravovať podľa svojho dizajnového vkusu.

Obývacie steny by mali obsahovať len to najnutnejšie, nie každý sa chce pozerať na vaše zbierky či nepotrebné veci, ktorým ste práve tu našli miesto. Moderné prevedenie počíta s nižšou skrinkou na televízor (tzv. televízny stolček) a len pár poličiek alebo skriniek.

Design si teraz môžete prispôsobiť ostatnému vybaveniu aby sa vám nestalo, že pri návšteve objavíte rovnakú obývačku ako u vás doma. Pri prepojení tejto miestnosti s kuchynskou linkou je vhodné využiť rovnaké výrobné materiály. Veľkosť obývačkovej steny prispôsobte rozmerom televízie, množstvu vecí, ktoré chcete v nej uložiť či samotným proporciám miestnosti. Mohutnejšie verzie môžu v menších bytoch totiž pôsobiť stiesnene.

Najväčšiu pozornosť by ste ale mali venovať televíznemu stolčeku. Zvoľte o čosi väčší rozmer ako má televízor. Každý centimeter navyše po oboch stranách vám eliminuje riziko jeho zhodenia. Obrazovka by mala byť vo výške očí či len nepatrne nižšie, preto jeho výšku porovnávajte s výškou sedačky. Nezabudnite na vyriešenie uloženia káblov, ktoré dokážu mimoriadne pokaziť dojem z celej miestnosti.

Preč sú časy, kedy masívne obývacie zostavy zastavali celú jednu stenu tejto miestnosti. Dnes sa kladie dôraz na vzdušnosť, jednoduchosť a čisté línie. V obývačke sa musíte cítiť dobre, aby ste si v nej oddýchli a načerpali novú energiu. Práve preto sú v súčasnosti obývacie steny zložené z jednotlivých kúskov, ktoré môžete individuálne, presne podľa potrieb kombinovať. V zlomku sekundy si tak dokážete vystavať obývačku snov.

Obývacie steny by dnes mali spĺňať dva základné parametre. Mali by byť moderné, aby dokázali splniť potreby tých najnáročnejších zákazníkov, a mali by poskytovať funkcie. To znamená, praktické úložné priestory, kde môžete vložiť knihy, sezónne dekorácie a ďalšie maličkosti. Zloženie steny by preto malo obsahovať:

• police

• skrinky alebo komody

• vitríny

• TV stolík

• konferenčný stolík

Typ nábytku a počet sa odvíja od samotnej steny a vašich preferencií.

Moderný dizajn je základom

Aj napriek tomu, že nábytok má spĺňať skôr funkciu, dizajn je pre mnohých oveľa dôležitejší. Dobrou správou však je, že už dávno sa nemusíte rozhodovať, či bude obývacia stena moderná, alebo praktická. Dnes je kombinácia týchto dvoch parametrov samozrejmosťou.

Obývacie steny. Obývacie, obývačkové zostavy. Rohové a veľké obyvacie steny. Dizajnové a moderné obývacie steny

Dizajn nábytku je rôzny. Vyberať si môžete minimalistické kúsky v jednom odtieni a bez prepracovaných detailov alebo kombináciu viacerých farieb a zaujímavých kľučiek a nožičiek. Na vzhľad jednotlivých kúskov dbajte. Obývačka je srdcom domova a centrálnou miestnosťou. Budete v nej tráviť veľa času nielen sami, ale aj s hosťami. Uistite sa, že spĺňa všetky vaše potreby a vytvára príjemnú atmosféru.

Pri voľbe dekoru a farby môžete vychádzať z toho, čo máte radi, alebo sa držte toho, čo sa v miestnosti už nachádza. Ak máte sedaciu súpravu alebo konferenčný stolík, snažte sa zostať v rovnakom štýle. Veľmi jednoducho sa vyhnete neprirodzenému kontrastu a ťaživému pocitu.

Veľkosť sa odvíja od miestnosti

Veľkosť obývacej steny je daná samotnou miestnosťou. Do malej obývačky v garsónke sa nesnažte vtesnať masívny a veľký nábytok. Okrem toho, že by ste nemali priestor na prechádzanie, by výsledok nepôsobil ani zďaleka vzdušne a príjemne.

Pri voľbe rozmerov myslite aj na televízor a nábytok, ktorý ste kúpili predtým a v obývačke ho plánujete použiť.

Do menších obývačiek sa hodí skôr obývacia stena stavaná do výšky. Nebojte sa políc a závesných skriniek či vitrín. Ak by ste nechceli nič vešať, zamerajte sa na nábytok s nožičkami. Vhodným variantom je obývacia stena Dominik s nadčasovým lesklým finišom. Vďaka tomu, že nemá žiadne kľučky, pôsobí minimalisticky a čisto. Inou alternatívou je stena Salerno kombinujúca jasnú bielu a prírodný vzhľad dubu.

Veľké obývačky sú univerzálne. Vyberať do nich môžete obývaciu stenu stavanú do výšky aj šírky. Siahnite však po masívnych a väčších modeloch, ktoré sa nestratia v priestore. Skvelo vyzerá napríklad obývacia stena Kombi obsahujúca vyššie aj nižšie skrinky, vitrínu, televízny stolík a police. O ucelený vzhľad miestnosti sa postará aj stena Enter v elegantnom dizajne kombinujúcom čiernu farbu a dubový dekor.

Funkciu ovplyvňuje typ nábytku

Obývacia stena sa skladá z niekoľkých druhov nábytku. Zvyčajne kombinuje viaceré možnosti, od ktorých sa následne odvíja jej funkcia.

• Vitríny – najlepšie sú na vystavenie dekorácií, šálok, tanierov a ďalších vecí, ktoré chcete, aby hostia videli.

• Skrinky – vhodné na uloženie sezónnych dekorácií a maličkostí, ktoré nechcete na očiach.

• Police – majú podobnú funkciu ako vitríny. Slúžia na vystavenie fotografií a dekorácií. Veci je na nich vidno, preto v nich nič neukryjete.

Väčšina obývacích stien disponuje dvomi typmi nábytku. Niekedy však môže ísť aj o všetky tri. Výber závisí na vašich potrebách. Minimálne jednu skrinku by ste ale v obývacej stene mali mať. Zaistí vám, že do nej môžete kedykoľvek ukryť menšiu či väčšiu nepotrebnú vec.

Pozornosť venujte aj televíznemu stolíku

Samostatnú kategóriu predstavuje televízny stolík. Jeho rozmery by sa mali odvíjať od vášho televízora. Platí, že nábytok nesmie byť menší, ako elektronika. Najlepšie je zvoliť model, ktorý má niekoľko centimetrov navyše z oboch strán, aby ste eliminovali riziko zhodenia.

Výška stolíka by mala byť taká, aby ste pri pozeraní na obrazovku nemali príliš zaklonenú hlavu. Vhodná je výška očí, prípadne zopár centimetrov nižšie. Rozmery porovnávajte s výškou sedačky a kresiel, ktoré sa v obývačke už nachádzajú.

Ako posledné pozerajte na funkciu televízneho stolíka. Koľko zásuviek, políc alebo skriniek má? Stačí to na uloženie vašej filmovej zbierky, kníh a iných drobností? A ku koncu nezabudnite ani na vyriešenie uloženia káblov. Ich nepekný vzhľad dokáže pokaziť dojem celej miestnosti.

Cenové relácie pre každého

Obývacia stena je dominantou obývačky. Nastoľuje atmosféru a to, ako sa v nej budete cítiť. Jej výber by ste si preto mali dobre premyslieť a zvoliť prevedenie vo farbe a štýle, ktorý vám vyhovuje najviac. V našej ponuke objavíte obývacie steny rôznych dizajnov, veľkostí aj cenových relácií. Svoju domácnosť si tak môže zariadiť podľa najnovších trendov úplne každý.

Inšpirujte sa modernými obývacími stenami z našej ponuky a vyberte si model, v ktorom sa snúbi nadčasovosť a funkcia. A ak si nie ste istí svojím výberom, obráťte sa na nás. Radi vám pomôžeme online aj osobne v jednej z našich pobočiek.