PhonePotrebujete poradiť?
+421 907 615 760 / +421 918 901 895 (Po - Ne 09:00-17:30)

Aké si vybrať osvetlenie do obývačky, spálne alebo detskej izby

Aké si vybrať osvetlenie do obývačky, spálne alebo detskej izby

Výber správneho osvetlenia do domácnosti je často veľmi podceňovaná záležitosť. Ľudia by si mali uvedomiť, že sa nejedná len o ich estetický doplnok. Nie je totiž najjednoduchšie trafiť sa aj do funkčných vlastností.


Neprehliadnite tieto produkty


V článku Aké si vybrať osvetlenie do obývačky, spálne alebo detskej izby sa dočítate:

 

Dôležité je sa vedieť orientovať v sortimente ale aj spoznať zdroje svetla a ich vlastnosti. Totižto nie každý vnútorný priestor má to šťastie, že je počas dňa dostatočne zásobený vonkajším svetlom. Preto vám v takom prípade neostáva nič iné, len využiť k svojmu komfortu umelý zdroj svetla. Je už len na vás, či si zvolíte osvetlenie LED, svietidla bodové a plošne svietiace či iný z dlhej rady.
V domácnostiach sa momentálne stretávame hlavne s celkovým osvetlením. To môže byť priame, polopriame alebo nepriame. Pri priamom všetko svetlo dopadá od zdroja na podlahu, na pracoviskách na pracovnú plochu. Polopriame sa vyznačuje dopadom časti svetla na strop a steny. Pri nepriamom osvetlení je priestor osvetlený len odrazeným svetlom a všetko svetlo zo zdroja dopadá na stenu a strop. Na pracoviskách sa vyskytuje skôr združené osvetlenie, kde sa kombinuje denné osvetlenie s umelým.
Dôležitá je aj úroveň osvetlenia priestoru. Tá musí vyhovovať nárokom, ktoré si konkrétna izba či človek tráviaci čas v nej vyžaduje. Osvetlenie do obývačky, v ktorej často ľudia vykonávajú svoju prácu, by malo byť rovnomerné a pozor si treba dať aj na rozloženie jasu plôch v zornom poli. Smer osvetlenia musí byť vhodný a skombinovaný s tieňmi. Vo všeobecnosti platí, že intenzita umelého osvetlenia musí byť tým väčšia, čím menej kontrastné plochy sa v priestore nachádzajú a čím dlhšie trvá činnosť zraku.

Osvetlenie obývačky

Obývacia miestnosť patrí v domácnostiach k tým, kde trávime najviac času. A práve tú sa sústreďujú aj naše návštevy. Preto je dôležité, aby sme vďaka kvalitnému svetlu dokázali spríjemniť pobyt v nej v čo najvyššej miere. Osvetlenie v obývačke plní množstvo funkcií. Svietidlá by mali byť prispôsobene aj špeciálnym činnostiam ako čítaniu, šitiu, rôznym spoločenským hrám. Špeciálne úlohy sa vyžadujú od osvetlenia televízora. Chcete sa pochváliť pred známymi svojimi umeleckými kúskami? Osvetlenie obrazov vám pomôže na ne nenápadne upozorniť. V tejto izbe sa uplatnia aj viac typov svietidiel, no osvetlenie stropu by malo tvoriť základ. K nemu máte možnosť pripojiť osvetlenie LED pásmi prípadne bodové varianty, svoju funkciu si splní aj lampa na stôl.
Ak túžite po intimite či pokojnom relaxe po ťažkom dni v práci, zdroj svetla vie pre to vytvoriť tú správnu kulisu. Pri správnom osvietení si tak môžete užiť aj príjemné zamilované rozhovory alebo stráviť čas so svojou láskou aj úplne bez slov. Pre tento účel sa hodí viac zdrojov svetla, ktoré umožňujú napríklad poskytnúť viac farieb alebo reguláciu intenzity svetla.
Táto spoločenská miestnosť priam volá po tom, aby ste v nej mohli realizovať svoj dizajnérsky vkus. Preto by aj svietidla mali zapadať do celkovej atmosféry a výrazu okolia. Nie je nutné nakúpiť lampičky len z jednej edície, lepšou cestou je skôr zladenie. Moderné svietidlá ale môžu v dnešnej dobe pripomínať aj vzácne umelecké artefakty. Ak sa vyberiete cestou výrazného svietidla, ostatné vy mali byť skôr miernejšieho a nenápadnejšieho typu, aby ste to neprehnali a samotné kúsky spolu nebili.

Osvetlenie spálne

Táto intímna miestnosť pre ľudí znamená kvalitný oddych, pohodlie ale aj útulnosť. Aj keď sa ľudia pri jej zariaďovaní sústredia hlavne na kvalitu postele prípadne dostatok úložného priestoru, zabúdať nesmieme ani na osvetlenie do spálne. Aj tu je možnosť kombinácie viacerých typov zdrojov svetla. Každý z nich by však mal spĺňať určité funkcie.
Hlavné osvetlenie spálne by mohli tvoriť stropné typy alebo luster. Osvetlenie stropu vyberajte v závesnej alebo prisadenej forme. Druhá voľba sa hodí najmä pre izby s nižším stropom, keďže takto dosiahneme optické zväčšenie priestoru. Navyše pri nich môžete využiť aj zaujímavé technologické vychytávky ako diaľkové ovládanie, vďaka ktorému si z pohodlia postele dokážete meniť intenzitu alebo farbu svetla alebo dokonca zapnúť mód rôznych módov (nočné svetlo, hviezdne nebo) či púšťať hudbu. Medze sa nekladú ani pri tvare svietidiel. Na výber máte štvorcové, guľaté, hranaté a iné. Príjemným doplnkom môže byť gravírovanie alebo rôzne sklenené ozdoby a iné doplnky.
Pri vyšších stropoch sa pýta využitie lustrov, ktoré v dnešnej dobe nájdete v rôznych dizajnových prevedeniach. Čoraz modernejšie sa v spálňach stávajú aj závesné lustre, ktorých dĺžku si môžete upraviť podľa vašej potreby. Tento druh svietidla je skvelým dizajnovým prvkom pre tých, ktorí sa neboja improvizovať a vynikať.
Ak radi pred spaním siahnete po dobrej knižke, nezabudnite na lampu na čítanie. Stojace lampy sú však vhodné aj do priestoru pri televízii, ak ňou v spálni disponujete. Buďme však tolerantní, lampa na nočný stolík by nemala oslňovať vášho partnera, ak sa teda rozhodne ísť skôr spať. Dobrou voľbou sú lampičky s možnosťou tienenia vďaka kĺbovému ramenu alebo polohovateľnosti, čím si nastavíte sklon svetla.
Vo väčších spálňach si nájdu svoje využitie aj nástenné svetlá. Ak nemáte v blízkosti postele toaletu, nepríjemným zakopnutiam a blúdeniam po tme sa vyhnete orientačnými svietidlami. Tie majú v sebe zabudovaný senzor pohybu, preto sa rozsvietia aj bez hľadania vypínača a to platí aj o automatickom zhasnutí.

Na čo by ste nemali zabudnúť pri výbere lampy

Aby ste pri výbere lampy nespravili krok vedľa, odporúčame vám zrealizovať plán osvetlenia. Ešte pred príchodom do obchodu či návštevou e-shopu by ste mali mať jasno o počte svietidiel. Pre komunikáciu s predajcom je výhodné pripraviť plánik s pôdorysom jednotlivých miestností. Treba si však dať pozor na to, že jednotlivé lampy môžu byť vhodné na rôznu činnosť. Podceňovaným krokom je aj správny výber žiarovky. Svietidlá väčšinou nevyžadujú rovnaké typy.
S výberom žiarovky ide ruka v ruke aj voľba farby svetla. Najčastejšie ľudia siahajú po žltom svetle, ktoré je známe schopnosťou vytvorenia atmosféry domova vďaka teplejším vlastnostiam. Ide o ideálnu voľbu do obývacej miestnosti či spální. Pre pracovné aktivity spojené napríklad s čítaním sa hodí denné svetlo, ktoré až tak nenamáha vaše oči. Do detských izieb sa ponúkajú farebné svetlá či nočné svietidlá.
Prehliadnuť by ste nemali ani údaje o stupni ochrany, ktoré nájdete pri každej lampe. Ten sa označuje IP kódom. Prvá číslica za písmenami IP konkretizuje ochranu pred vniknutím cudzích predmetov či nebezpečným dotykom. Nasledujúca hovorí o stupni ochrany pred vniknutím vody. V tomto prípade platí, že vyššie číslo znamená vyššiu mieru ochrany.

Zdieľať článok na Facebooku