PhonePotrebujete poradiť?
+421 907 615 760 / +421 918 901 895 (Po - Ne 09:00-17:30)
DOPRAVA ZADARMO

DOPRAVA ZADARMO

Na všetky produkty pri nákupe nad 195,00 €

Inšpirácie na moderné spálne: Ako na útulnú spálňu?

Inšpirácie na moderné spálne: Ako na útulnú spálňu?

Spálňa je jednou z hlavných miestností domácnosti. Slúži najmä na oddych, no v niektorých prípadoch môže zastávať tiež úlohu domácej pracovne či šatníka. Aby ste v nej mohli nabrať stratenú energiu a dobre sa vyspať, musí byť nielen štýlová, ale aj útulná a osobná. Ak by totižto vyzerala chladne a stroho, mohla by spôsobovať nepríjemné pocity a problémy so spánkom. Na čo všetko si preto pri jej zariaďovaní treba dať pozor a aké kúsky v nej nesmú chýbať?


V čláńku Inšpirácie na moderné spálne: Ako na útulnú spálňu? sa dočítate:

Inšpirácia na modernú spálňu

Zariaďovanie vašej novej spálne alebo rekonštrukciu tej starej vám výrazne zjednodušia inšpirácie, ktoré sa nachádzajú napríklad na sociálnych sieťach alebo webových stránkach. Pomocou nich veľmi ľahko zistíte, čo je práve teraz moderné a naopak, čomu sa vyhýbať. Zároveň sa priučíte tomu, ako jednotlivé farby správne kombinovať, ktoré kúsky vám nesmú chýbať a aký interiérový štýl si vybrať.

A ako nájsť tie najlepšie inšpirácie? Do vyhľadávača stačí zadať slovné spojenie “spálne inšpirácia” alebo “inšpirácia spálne” a následne si prezerať nespočetné množstvo ilustračných obrázkov.

„Dávajte si však pozor. Príliš veľa inšpirácie môže vo výsledku pôsobiť negatívne.“

Rôzne štýly, materiály a kombinácie farieb vám celý proces zariaďovania dokážu skomplikovať. Práve preto spravíte dobre, keď sa ešte pred prezeraním obrázkov a článkov rozhodnete nad farebnou kombináciou a trendom, ktorý bude u vás prevládať. Na základe toho sa budete medzi inšpiráciami orientovať oveľa ľahšie.

Ako si zariadiť útulnú spálňu?

Útulná spálňa je príjemná a doslova láka k tomu, aby ste si v nej na chvíľu oddýchli. Charakteristická je tým, že v nej panuje pokojná atmosféra ako stvorená na relax a hlboký spánok. Farby, materiály a štýly, ktoré v nej prevládajú, dokážu v momente upokojiť a vyčarovať úsmev na tvári.

Pýtate sa, ako zútulniť spálňu? Odpoveď nie je tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Dôvodom je hlavne skutočnosť, že každý si pod pojmom “útulný” predstaví niečo iné. Existuje však niekoľko základných pravidiel, ktoré vám s tým vedia pomôcť. Nižšie vám ich všetky uvádzame.

Spálne inšpirácia. Spálňa dizajn. Moderné spálne spalne inšpirácie. Inšpirácia spálne. Útulná spálňa. Ako zariadit spálňu Spálňa dizajn. Spálne inšpirácia. Ako zariadiť malú spálňu. Ako zariadiť spálňu v paneláku. Moderné spálne inšpirácie  Útulná spálňa. Spálne inšpirácia. Moderné spálne  inšpirácie. Spálňové zostavy. Spálňa komplet. Luxusné spálňové zostavy

Spálňové zostavy – kompletné spálne

Ak chcete útulnú a príjemnú spálňu, musíte do nej zvoliť nábytok, ktorý ju zaplní a zároveň zabráni chladnému a strohému pocitu. Počet aj typ nábytku sa odvíja od vašich priestorových možností a toho, ako chcete, aby spálňa vyzerala. Platí, že priestor by nemal byť prázdny, no nemali by ste ho ani zaplniť. Ak tak totižto spravíte, bude pôsobiť klaustrofobicky. Plus, skomplikujete si prechádzanie z jedného miesta na druhé, čo môže robiť problém hlavne vo večerných hodinách.

Pri zariaďovaní spálne nábytkom máte k dispozícii tri alternatívy:

Spálňové zostavy – populárne riešenie, ktoré šetrí čas aj financie. Súčasťou jednej zostavy je viacero kúskov nábytku odetých do rovnakej farby a vyrobených z toho istého materiálu. Výborne spolu preto ladia a nevytvárajú nepríjemný kontrast. Ich plusom je tiež to, že na seba veľmi dobre nadväzujú a viete ich kedykoľvek rozšíriť. To znamená, že keď po čase budete potrebovať úložisko navyše, jednoducho si dokúpite skrinku, regál, poličku alebo čokoľvek iné.

• Samostatný nábytok – ak by vás kompletné spálňové zostavy nenadchli, môžete porozmýšľať nad kombináciou rôznych kusov nábytku, ktoré nájdete v ponuke viacerých obchodov. Výhodou takéhoto riešenia je to, že výsledok môže pôsobiť moderne a zaujímavo. Na druhej strane, počítajte s tým, že nie všetok nábytok bude na seba nadväzovať a ladiť. A myslite aj na to, že takýto spôsob zariaďovania je časovo oveľa náročnejší.

• Nábytok na mieru – okrem praktickej spálňovej zostavy a samostatného nábytku existuje ešte jedna alternatíva. Tou je nábytok na mieru, ktorý je unikátny, prepracovaný a veľmi zaujímavý. Láka pohľady a do interiéru perfektne zapadne. Jeho nevýhodou je však vysoká cena, ktorá môže dosahovať tisíce eur. Práve preto je táto alternatíva skvelá pre tých ľudí, ktorí majú asymetrický interiér a bežný nábytok sa im doň nehodí.

Ako zladiť nábytok s farbou spálne?

Farba spálne sa odvíja hlavne od vašich preferencií. Zvoliť by ste si mali odtieň, ktorý sa vám páči a bude vystihovať vašu osobnosť. Následne je dobré myslieť ešte na to, čo jednotlivé farby znamenajú a ako vplývajú na ľudskú psychiku. Len tak sa vyhnete takej, ktorá vám bude komplikovať spánok.

K farbám, ktoré sú do spálne vhodné, patria:

• Zelená – upokojujúci odtieň, ktorý môžete do spálne priniesť v jeho bledšom aj tmavšom prevedení. Charakteristický je tým, že podporuje regeneráciu a vie zmierniť bolesti hlavy. Skvelo sa kombinuje s čiernou, bielou a hnedou.

• Modrá – do spálne sa hodí bledšie aj tmavšie prevedenie. Upokojuje a vie navodiť intímnu atmosféru. Tým, že farba symbolizuje nekonečnú oblohu, vás spája s exteriérom. Kombinovať ju môžete s čiernou, bielou aj sivou.

• Fialová – mystický odtieň, ktorý by ste mali vyberať do spálne v bledších tónoch. Tie tmavšie by mohli vyzerať smutne a negatívne. Farba so sebou prináša príjemnú atmosféru výbornú na krátky oddych aj dlhší spánok. Najlepšie vyzerá skombinovaná s bielou, čiernou, striebornou či dokonca zlatou.

• Ružová – namiesto tmavého cukríkového odtieňa stavte na bledú pastelovú alebo staroružovú, ktorú následne presvetlíte bielou alebo krémovou. Vhodná je však aj na kombinovanie s hnedou a béžovou.

• Sivá – neutrálny upokojujúci odtieň, ktorým nikdy nič nepokazíte. Aj v tomto prípade platí, že je dôležité siahnuť skôr po jemnom a svetlejšom tóne ako po tom tmavšom. Priestor vie opticky otvoriť a presvetliť, pričom ideálny je na kombináciu s bielou.

• Béžová – má podobný účinok ako sivá. Tým, že je bledšia zabraňuje tomu, aby spálňa vyzerala opticky menšie. Kombinovať ju môžete s hnedou a bielou, no krásne vynikne aj v prítomnosti čiernej.

• Hnedá – jej bledý odtieň pôsobí vzdušne a spája vás s prírodou. V spálni vytvára príjemnú atmosféru ako stvorenú na oddych aj prácu. Výborne sa kombinuje so zelenou alebo modrou, no pridať k nemu môžete aj bielu.

• Biela – jeden z najpopulárnejších odtieňov, ktorý môže byť v spálni hlavným alebo len doplnkovým. Ak si ho zvolíte ako hlavný, nezabúdajte ho doplniť kontrastnou farbou, napríklad tmavohnedou alebo čiernou. Tie do interiéru prinesú hĺbku a zabránia tomu, aby vyzeral neosobne a stroho.

Farba spálne - biela. Luxusná moderná spálňa. Kompletné spálňové zostavy. Ako zariadiť spálňu - farba

A ktoré farby sa do spálne určite nehodia? K nim sa radia sýte a príliš krikľavé odtiene, ktoré komplikujú zaspávanie aj samotný spánok. Sú to napríklad žltá, oranžová, červená alebo sýto ružová. Ak sa vám páčia, zakomponujte ich skôr do denných miestností určených na prácu a rôzne ďalšie aktivity.

Aký štýl spálne je moderný?

Modernú spálňu nedefinuje len farba, ale aj štýl, ktorý do nej zvolíte. Ten by mal vystihovať vašu osobnosť a zároveň brať ohľad na veľkosť priestoru.

Dobrou správou je, že v súčasnosti je k dispozícii nespočetné množstvo štýlov – od jednoduchších až po tie zaujímavé a prekombinované. Určite si tak prídete na svoje.

„Pri výbere vhodného interiérového štýlu je dôležité naštudovať si o ňom základné informácie.“

Pre lepší prehľad prikladáme najpopulárnejšie trendy a ich charakteristické vlastnosti:

• Minimalistická spálňa – čistá a nadčasová. Presne tak by sa dala opísať spálňa, v ktorej sa nachádzajú len praktické a nevyhnutné kúsky. Malé dekorácie bez funkcie a vo veľkom množstve v nej nemajú čo robiť. To isté platí aj o príliš výraznom a bohatom zdobení. Z farieb v nej prevládajú skôr bledšie tóny doplnené a kontrastné prvky. Najpopulárnejšou kombináciou je biela s čiernymi alebo metalickými detailmi.

• Glamour spálňa – presný opak minimalizmu. Táto luxusná moderná spálňa dokáže vyraziť dych a prilákať všetku pozornosť. Charakteristická je svojou majestátnosťou a originalitou. Nachádza sa v nej veľa zdobenia, dekorácií a textilu. Z farieb v nej prevládajú skôr tmavšie odtiene, ako napríklad fialová, tmavomodrá, smaragdovo zelená alebo čierna.

• Industriálna spálňa – štýl imitujúci staré továrne sa hodí aj do spálne. Ideálne do tej s vyššími stropmi a množstvom voľného priestoru. Charakteristický je používaním chladných materiálov, ako napríklad kovu, a nedokonalosťami vo forme ošúchanej farby alebo odhalených tehál.

• Retro spálňa – chcete sa preniesť o niekoľko rokov dozadu? Stavte na retro štýl, ktorý je známy využívaním hravých a sýtych farieb. To, ktoré desaťročie budete pomocou neho v spálni imitovať, je čisto na vás. Dnes nájdete na trhu rôzne zaujímavé kúsky zariadenia, ktoré vám v tom pomôžu.

• Vintage spálňa – vintage štýl je veľmi podobný ako retro. Rozdielom je len to, že kým retro veci sú nanovo vyrobené, vintage sú staré. Pochádzajú z dôb, kedy sa skutočne využívali. Pri zariaďovaní sa preto nebojte použiť skrine, komody, vitríny alebo doplnky po starých rodičoch.

• Boho spálňa – svetlý štýl vám do interiéru pomôže priniesť trochu prírody. Známy je využívaním bledých odtieňov ako biela, béžová a hnedá, a prírodných materiálov.

• Provensálska spálňa – ak túžite po romantickej spálni, stavte na provensálsky štýl známy využívaním bledých odtieňov a jemných detailov, ako je napríklad gravírovanie. Z farieb v ňom prevládajú bledšie odtiene a v rámci materiálov je dobré poobzerať sa po tých prírodných vo forme dreva či ratanu.

• Škandinávska spálňa – využívaním bledých odtieňov a prírodných materiálov sa podobá na minimalistickú. V porovnaní s ňou však pracuje s oveľa väčším počtom doplnkov a textilu, čím do interiéru prináša osobnosť, pokoj a pocit bezpečia.

Luxusná moderná spálňa.  Rustikálne, vintage, retro, boho, provensálske,škandinávske, industriálne spálne Moderná útulná spálňa. Rustikálne, vintage, retro, boho, provensálske,škandinávske, industriálne spálne Útulná luxusná spálňa.  Rustikálne, vintage, retro, boho, provensálske,škandinávske, industriálne spálne

Inšpirácia na posteľ do spálne

Posteľ do spálne je kľúčovým prvkom, ktorý v nej nesmie chýbať. Jej výber by ste mali podrobiť dispozičnému riešeniu a prevládajúcemu štýlu. Vo všeobecnosti ale platí, že do miestnosti sa hodí masívna dvojlôžková manželská posteľ, ktorá poskytne dostatok miesta na spanie dvom osobám.

Ak máte veľa voľného priestoru, nebojte sa ani boxspringovej postele alebo rozmerného modelu z masívu, ktorý vám vydrží dlhé roky. Na druhej strane, keď s priestorom bojujete a potrebujete ho ušetriť, siahnite po dvoch spojených jednolôžkových posteliach, prípadne sa poobzerajte po minimalistických a kompaktných kúskoch.

Inšpirácia na postele do spálne. Manželská postel luxusná. Postel z masívu. Drevená manželská postel Inšpirácia na postele do spálne. Manželská postel. Boxspring americká postel. Luxusná postel pre dvoch Inšpirácia na postele do spálne. Jednolôzková postel. Postel z masívu. Drevená postel do spálne

Inšpirácia na šatníkové skrine

Šatníkové skrine poskytujú miesto na odloženie oblečenia, doplnkov a ďalších drobností. Aby vám dobre slúžili, mali by kombinovať viaceré typy úložného priestoru. Ideálne police, zásuvky a tyč na zavesenie.

Veľmi praktickým riešením sú aj šatníkové skrine s posuvnými dverami, ktoré pri otváraní nezasahujú do priestoru, a modely so zrkadlom. Tie taktiež šetria miesto, pretože si vďaka nim nemusíte dokupovať samostatne stojacie prevedenie.

Šatníková skrina do spálne.Šatníková skrina s posuvnými dverami, policami so zrkadlom. Inšpirácia do spálne Šatníková skrina do spálne.Šatníková skrina s policami. Inšpirácia do spálne. Moderná spálňa inšpirácia Šatníková skrina do spálne.Rohová skrina do spálne. Inšpirácia do spálne. Inšpirácia na modernú luxusnú spálňu

Inšpirácia na nočné stolíky

Nočné stolíky zvyšujú praktickosť miestnosti a váš komfort. Poskytujú vám miesto na odloženie knihy, pohára s vodou alebo mobilu. Tým, že ich je dnes na trhu nespočetné množstvo, si viete vybrať podľa svojich predstáv aj priestorových možností.

Inšpirácia na nočný stolík do spálne. Drevený nočný stolík do modernej spálne. Nočný stolík biely do spálne Inšpirácia na nočný stolík do spálne. Dizajnové nočné stolíky. Nočný stolík drevený, hnedý do spálne Inšpirácia na nočný stolík do spálne. Moderné nočné stolíky. Sivý, šedý nočný stolík do spálne

Inšpirácia na komody do spálne

Komody sú neoceniteľným pomocníkom, ktorého využijete na odloženie oblečenia, doplnkov, kníh či sezónnych dekorácií. Majú štýlový dizajn a viaceré typy úložiska – police alebo zásuvky. Ich plusom sú aj rôzne rozmery, tvary a farebné prevedenia.

Poslednou dobou sú veľmi populárne komody s posuvnými dverami. Tie pri otváraní nezasahujú do priestoru, takže sú vhodné aj do malých interiérov. Okrem nich sú však k dispozícii aj modely s bežnými dvierkami či zásuvkami. Tie predstavujú klasiku, ktorá nikdy nesklame.

Komoda do spálne. Komoda s posuvnými dverami .Moderná komoda do spálne. Spálňa inšpirácia, dizajn, nápad. Komoda do spálne. Zásuvková komoda s dvierkami. Moderná komoda do spálne. Spálňa inšpirácia, dizajn, nápad. Komoda do spálne. Komoda s dvierkami. Moderná komoda do spálne. Spálňa inšpirácia, dizajn, nápad.

Na čo ešte myslieť?

Hlavné zariadenie ako sú postele, skrine alebo nočné stolíky sú síce dôležité, no nie sú všetkým. Okrem nich myslite aj na menšie detaily, ako sú napríklad praktické doplnky alebo moderné dekorácie. Práve tie interiér zútulňujú a prinášajú doň pravý pocit domova.

Doplnky vyberajte na základe zvoleného štýlu a pamätajte na to, že to s nimi netreba preháňať. Príliš veľa rôznych predmetov by mohlo v spálni vytvoriť chaos a ťaživú atmosféru.

Zdieľať článok na Facebooku