PhonePotrebujete poradiť?
+421 907 615 760 / +421 918 901 895 (Po - Ne 09:00-17:30)

Inšpirácia pre výber nábytku do detskej izby

Inšpirácia pre výber nábytku do detskej izby

Prvé kráľovstvo, na ktoré si budú deti pamätať celý život. Takto nejako by ste mali uvažovať ešte predtým, ako začnete prehodnocovať vaše inšpirácie pre detskú izbu.


Neprehliadnite tieto produkty


V článku Inšpirácia pre výber nábytku do detskej izby sa dočítate:

 

Aby ste dokázali vytvoriť priestor podľa potrieb vašich detí, mali by ste si najprv uvedomiť, že pre každú vekovú kategóriu sa zariaďuje detská izba na mieru. To platí najmä o nábytku, na ktorom by ste určite nemali šetriť. Skôr zvoľte kvalitnejšie materiály a overené remeselné spracovania. Mladšie ročníky zaujme najmä jeho farebné prevedenie, netreba však zabúdať aj na jeho funkčné využitie. Ak sa vám podarí skĺbiť rozvíjanie ich fantázie a schopností s praktickými parametrami, nábytok do detskej izby bude aj vo vašej domácnosti dokonalý a inšpiráciou aj pre iné rodiny.

 

Detská izba pre bábätko

Pri najmladšej vekovej kategórii je mimoriadne dôležitá voľba farby. Ideálnymi sú béžová, šedá či biela, nič nepokazíte ani kombináciou s teplejšími žltými odtieňmi. Ide o neutrálne farby, ktoré sa hodia pre dievčatko aj chlapčeka.

Akýmsi stredobodom pozornosti by však určite mala byť postieľka. Je len na vás, či ju chcete meniť postupne s rastom dieťaťa alebo ide o dlhodobú investíciu. Praktickou voľbou sú modely s nastaviteľnou výškou roštu či vyberateľnými bočnicami. Pre cestovateľov sú ideálne prenosné verzie.

Pri prebaľovacom pulte sa vám ponúkajú dve možnosti. Prvou je klasická univerzálna komoda, ktorá vám bude dlhodobo slúžiť aj ako úložný priestor. Ak si však na ňu umiestnite jednoduchú prebaľovaciu podložku, máte o túto činnosť postarané. Komfortnejšou voľbou je špeciálny prebaľovací pult s policami či zásuvkami.

Ani pri bábätkách sa určite nevyhnete potrebe dostatku úložného priestoru. Určite teda ešte pred jeho narodením nainštalujte do izbičky aj vstavanú skriňu ideálne s posuvným otváraním. Možno sa vám to zdá zbytočné, no vekom im bude pribúdať množstvo oblečenia a najmä hračiek, na čo budete od začiatku pripravený. Možnosťou sú aj klasické skrine, no určite bez ostrých hrán a najmä s maximálnou stabilitou. Aby boli obľúbené hračky stále na očiach a pripravené vstúpiť do čarovného sveta detských hier, na výber máte rôzne nástenné poličky. Tie môžu časom slúžiť okrem dekoračných funkcií aj na uloženie knižiek.

Skvelým doplnkom sú aj rôzne hravé dekorácie, ktoré pomôžu vášmu dieťatku v pokoji zaspať a počas dňa vhodne zaujať. Je však jasné, že si bude neustále vyžadovať aj vašu pozornosť. Preto by ste pri zariaďovaní mali myslieť aj na vaše pohodlie. Umiestnením komfortného kresla s vysokým operadlom vám obom spríjemníte chvíle pri kŕmení či uspávaní. Nie je ale vylúčené, že pri čítaní rozprávky v pohodlnom kresle zaspíte skôr ako váš poklad.

 

Detská izba pre dievča/chlapca

Zostavy do detskej izby sú dnes na trhu s nábytkom zastúpené v neobmedzených možnostiach. V prvom rade musíte ale myslieť na vaše ratolesti, ktoré by sa tu mali cítiť bezpečne a komfortne. V prvom rade by ste sa mali zamerať na podlahu, kde by ste sa mali vyhnúť tmavým farbám. Najmä mladšie ročníky sa určite potešia rôznym detským postavičkám, ideálne na kobercoch. Ten totiž izoluje hluk a aj zatepľuje. Nezabudnite ale na farebné zladenie s nábytkom.

Pri nábytku dbajte na jeho bezpečnosť. Tú vám zaručí najmä kvalitný materiál ako napríklad masív. V tomto smere naozaj nešetrite. Ešte pred jeho nákupom sa uistite, že bude zdravotne nezávadný, bez ostrých rohov a dostatočne pevný. Čo sa týka jeho funkčných vlastností, myslieť treba na to, že deti rastú a s nimi aj nároky na zariadenie detskej izby. Výhodou je možnosť využitia tzv. stavebnicových systémov, vďaka ktorým vám detská posteľ vydrží oveľa dlhšie. Tá môže teda rásť spolu s deťmi. Pre ušetrenie priestoru sa núka detská rozkladacia posteľ.

Pri oboch pohlaviach je nutné myslieť aj na úložné priestory, ktoré sa hodia v každom veku dieťaťa. Tých musí byť určite dostatok. Na to však musíte myslieť práve vy. Deti by chceli mať hračky stále priamo v centre izby a oblečenie len tak prehodené cez posteľ, čo vďaka rôznym komodám či skriniam viete rýchlo napraviť. No detstvo nie je len o hraní a bezstarostnosti. Hlavne školáci a školáčky potrebujú disponovať aj písacím stolom a kvalitnými stoličkami.

 

Študentská izba pre dievča/chlapca

Študentská izba by mala spĺňať oveľa viac funkcií ako napríklad obyčajná detská izba pre chlapca či dievča. Vytvorte im pohodlný pracovný priestor, kde by nemali chýbať hlavne praktické miesta pre počítač a všetko s ním súvisiace, školské potreby ale aj rôzne iné knihy či pre všetko, o čo sa v dnešnej modernej dobe mládež zaujíma. Po náročných dňoch študenti potrebujú aj odpočinok, na čo by mala slúžiť akási oddychová zóna s posteľou alebo pohovkou, prípadne aj konferenčný stolík.

Zladiť tieto všetky potreby ale nie je vôbec jednoduché. Pomocnú ruku vám môže podať sektorový nábytok, ktorý je skĺbený do jedného štýlu. Väčšinou sa tu nachádza regál, menší šatník či policové alebo rohové skrine, nočný stolík, jedna alebo dve postele, komody či počítačové stolíky. Cenovo výhodný je najmä drevotrieskový materiál.

Dievčenská detská izba býva často plná rôznych plagátov a hlavne pestrých farieb. Časom sa však na jej dizajn menia aj nároky našich detí. V študentskom veku by ste mali siahnuť skôr po pastelových či svetlých farbách. Útulnosť ale môžeme zachovať vďaka vhodným doplnkom ako farebné vankúše či vkusné záclony. Najmä dievčatám sa lepšie študuje v pohodlnejších variáciách sedacích súprav či moderných vakoch.

Chlapci sa budú cítiť lepšie v žiarivejších modrých farbách či drevenom dizajne študentských izieb. Najlepšie však bude, ak si dizajn nábytku či stien zvolia sami, predsa len už vedia, čo sa im páči a čo nie. Pri zariaďovaní nábytku treba myslieť na fakt, že sú náročnejší na dostatok úložného priestoru. Aj v tomto prípade sa ponúka možnosť vyskladať si vlastnej zostavy nábytku či sektorové varianty.

 

Aká posteľ je vhodná do detskej izby

Detská posteľ musí zaistiť vašim ratolestiam zdravý spánok či ideálne miesto na oddych po ťažkom dni v škole alebo namáhavých voľnočasových aktivitách. Každá veková kategória si vyžaduje iné parametre a funkcie.  Samozrejmosťou je kvalitný matrac poskytujúci pohodlie, oporu a správny vývoj chrbtice. O postieľkach sme si už napísali vyššie. Pri prechode do detskej postele však môžu nastať určité problémy, keďže nie každé dieťa to hravo zvládne. Pre dosiahnutie dokonalej bezpečnosti vám pomôže posteľ so zábranou, ktorá by mala byť odstrániteľná, aby ste následne nemuseli meniť celú posteľ. Najmladší určite ocenia aj farebnejší dizajn.

Ak sa už u vašich detí sformujú záujmy, nie je na zahodenie spolu s nimi aj trochu zaexperimentovať. Viete si predstaviť tie rozžiarené očká po tom, ako si budú môcť ľahnúť do postele v tvare autíčka prípadne ak spolu so svojim súrodencom uvidia v izbičke krásnu drevenú poschodovú posteľ možno aj v spojitosti so šmýkačkou?

Ak už prichádzame do veku, kedy vám začnú klopať na dvere spolužiaci či spolužiačky so žiadosťou o prespatie, problémy budú rýchlo vyriešené s posteľou s výsuvnou prístelkou. Ide o klasickú jednolôžkovú posteľ, ktorá však disponuje aj druhým matracom. V mladšom veku plní aj ochranné účely pred pádom na zem, neskôr práve pre návštevy. Ak nedisponujete dostatkom odkladacieho priestoru, pomôže vám detská posteľ s úložným priestorom vhodná pre pomôcky do školy, hračky či periny.

Ak detskú izbu stále „okupujú“ vaše deti už v dospelosti, doprajte im varianty v šírke 120 až 150 centimetrov, ktoré sú vhodné aj pre dve osoby. V tomto smere sa ponúkajú aj rozkladacie pohovky, ktoré vynikajú svojou praktickosťou. Na jednej strane môžete izbu oživiť vkusným gaučom rôznych dizajnov, na druhej sa z neho v okamihu stane pohodlná posteľ.

 

Zdieľať článok na Facebooku